Basın Duyurusu

Yazdır PDF

BASIN DUYURUSU - 27 NİSAN 2016

14. ULUSLARARASI ÇEVRE KISA FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR.

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 14. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, İstanbul gösterimleri 2 Mayıs 2016 da Bakırköy'de başlıyor.

Bakırköy Belediyesi, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film işbirliği, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu ve Üniversitelerin katkıları ile gerçekleştirilecek festival kapsamında; Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması, özel gösterimler, sergiler, müzik dinletileri ve dans gösterileri bulunuyor.

FİLM GÖSTERİMLERİ

Toplam 7 ülkeden 120 çevre temalı kısa filmin yer alacağı gösterimlerin ana merkezi Bakırköy olup, filmler 2 Mayıstan başlayarak BASAD Cep Sinemasında ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak.

Ayrıca, festivale bu yıl katılan Maltepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Yeniyüzyıl Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi'nde de öğrencilere yönelik gösterimler gerçekleştiriliyor.

ÖZEL GÖSTERİM / SÖYLEŞİ

12 Mayıs 2016 saat: 19:30 Bakırköylü Sanatçılar Derneği Cep Sineması’ nda “Arkalarından Gelen Şehir İstanbul” isimli belgeselin özel gösterimi ve ardından yönetmeni Ayla TORUN ile söyleşi yapılacaktır.

Festival gösterim ve etkinlik programlarına www.cevrefilm.org adresinden ulaşılabilir.

İLKLERİN FESTİVALİ

Türkiye'nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan festival kapsamında yine ilkler gerçekleştirilmektedir.

Bunlardan biri, geçen yıl başlatılan "Halk Jürisi" ödülleridir.  Ulusal Yarışma bölümünde, seçici kurul dışında, ayrıca, çeşitli yaş ve meslek gruplarından oluşan 50 kişilik bir halk jürisi değerlendirmesi bu yıl da sürdürülüyor. Ön elemesiz bu değerlendirme katılımcılar açısından çok önemlidir.

İkinci bir ilk ise, bu yıl Bakırköylü Sanatçılar Derneği Ressamlar Grubu tarafından gerçekleştirilecek olan "Ressam Gözüyle Dünya Sinemasından"

konulu, Ressam Fatma Akyüz koordinesinde gerçekleştirilecek özgün çalışmaların, yalnız Türk  Sineması'na değil, Dünya Sineması'na da katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Yine geçtiğimiz yıl ödül töreninde gerçekleştirilen ve çok beğeni alan Bakırköylü Sanatçılar Derneği Türk Sanat Müziği Korosunun Şef Dicle Derman Yönetimindeki "Yeşilçam Filmlerinden Şarkılar" konseri de yeniden festival kapsamındadır.

BAKIRKÖY DANS EDİYOR

Festivalin en önemli etkinliklerinden biri 19 Mayıs 2016 saat 14:00 da yapılacak. Bakırköy'de eski tren istasyonundan sahile kadar olan caddede, binlerce kişi aynı anda harmandalı oynayacaktır. Bu etkinliğe dileyen herkes katılabilecek.

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI

Seçici Kurul Üyeliklerini , Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), Prof. Dr. Oğuz Makal (Beykent Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vadullah Taş (Araştırmacı-Yazar), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) nun yaptığı Ulusal Çevre Kısa Film yarışmasına kabul edilen 112 Adet kısa film; kurmaca, belgesel ve canlandırma dallarında ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilecek.

Her dalda birincilere 2.000 TL verilecek ödüllerin dışında ilk üç dereceye plaket ve tüm yarışmacılara katılım belgesi verilecektir.

ONUR ÖDÜLLERİ

Festivalin bu yıla özgü çevre ve sinema onur ödülleri ise Yapımcı-Yönetmen Yılmaz Atadeniz ile Yeşilçam sinemasının unutulmaz oyuncularından Engin Çağlar’a verilecektir. Sanatçılara ödülleri 22 Mayıs 2016 tarihindeki ödül töreninde sunulacaktır.

FESTİVAL ÖDÜL TÖRENİ 22 MAYIS’TA

Festivalin Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması’nda dereceye girenler ile her yıl sinema sanatçısı be bilim adamlarına verilen çevre ve sinema onur ödülleri, 22 Mayıs 2016 günü saat 19:00’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende verilecektir. Ödül töreni verilecek kokteyl ile sona erecektir.

Saygı ile duyurulur.

Vural ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni 

AYRINTILI BİLGİ, HER TÜRLÜ GÖRSEL VE GÖRÜNTÜ İÇİN:

Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı İstanbul Caddesi No.38 

Bakırköy / İSTANBUL 

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

0532 254 80 32


FESTİVAL GÖRSELLERİ:


 

 

alt

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 13. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, 20 Nisan 2015 de başladı.

Bakırköy Belediyesi, Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) tarafından gerçekleştirilen festivalin basın toplantısı, açılışı ve kokteyli 20 Nisan 2015 günü 18:00 da Ataköy İspirtohane Kültür Merkezi'nde yapıldı. 

Basın toplanısı ardından festival kapsamında Bakırköylü Sanatçılar Derneği Plastik Sanatçılar Grubu tarafından hazırlanan "ÇEVREM" temalı resim sergisi açılışı da gerçekleşti.

Açılış törenine; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A.İlhan Gülek ile çok sayıda sanatçı ve davetli katıldı.

alt

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu konuşmasında; "Çağdaş yönetim sistemlerindeki önemli bir temel unsurun toplumdaki çevre bilincinin yerleştirilmesi olduğuna vurgu yaparak, yaşamın mutlu biçimde sürmesi, gelecek kuşakların mutlulukları için bu günden çaba harcanması gerekliliğine dikkat çekti.

BASAD - Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek; "Bir imeceyle gerçekleştirilen festivalin, sinemanın doğum yeri olan Bakırköy'de yapılması hepimizin övünç kaynağıdır. Festivali Bakırköy Belediyesince yaptırılan Sinema Kamyonu ile mahalle mahalle dolaştırıp, izleyicilerin ayağına götüreceğimize şimdiden müjdeliyorum" dedi.

Festival Yönetmeni Vural Çavuşoğlu ise konuşmasında festival katılımcıları ve programından söz ettikten sonra "Kısa filmlerin sinemanın temel unsurlarından olduğunu ve aynı zamanda ulusal kültürlerin de en büyük tanıtım araçlarından biri olduğu gerçeğini vurguladı." Çavuşoğlu ayrıca; "Günümüzde sansürlenmek ve denetim altına alınması istenen belgesel ve kısa filmin aslında özgür olması gerekliliği üzerinde durarak, son zamanlarda yaşanan bazı olumsuzlukların altında yatan asıl nedeninin, sinemacıların bir zamanlar kendilerinin hazırladığı ve desteklediği yasanın ve yönetmeliklerin bugün kendilerini rahatsız edince karşı çıkmalarından ve yakınmalarından örneklerle söz etti. Ayrıca, İstanbul Film Festivali'nde yaşanan olaydan sonra bu festivalde de, eser işeltme belgesi bulunmasına karşın bazı çocuk ve çevre temalı yapımların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okullara gösterimlerinin henüz onaylanmama gerçeğine" dikkat çekti.

alt

Festival film gösterileri ve diğer etkinlikler 21 Nisan 2015 de BASAD CEP SİNEMASINDA 14:00 ve 19:00 saatlerinde herkese açık ve ücretsiz olarak  yapılacak.

Mayıs ayında; Bakırköy belediyesi tarafından oluşturulan gezici kamyon ile gezici film gösterileri Bakırköy mahalleleri ve çevre ilçelerde halka ücretsiz film gösterileri düzenlenecek.

alt

Festival ayrıntılı programına www.cevrefilm.org adresinden ulaşılabilir.

Bu yıl festivale; Türkiye yanısıra, İspanya, ABD, İran, Afrika, Kırgızistan'dan çevre temalı filmler katılıyor.

Festival kapsamında gerçekleşen ve Seçici Kurul üyeliklerinin; Burçak Evren (Sinema Yazarı), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), A. İlhan Gülek (Tarihçi-Yazar), Nurhan Çetinkaya (Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi), Prof. Dr. Orhan Kural (İTÜ Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) den oluştuğu UULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI'na katılan filmler aynı zamanda oluşturulan HALK JÜRİSİ tarafından da değerlendirilecek.

Festival Sinema Atölyesi tarafından Bakırköy Belgeseli film yapım çalışmaları sürmektedir.

21 Mayıs 2015 saat 18:00 da BASAD'ta "Ediz Hun Çevre Söyleşisi ile 22 Mayıs 2015 saat 19:00 da BASAD Cep Sineması'nda Prof. Dr. Oğuz Makal'ın İSTANBUL’DA BİR GİZLİ BAHÇE:  ALFRED HEİLBRONN BOTANİK BAHÇESİ adlı belgesel filmi ve söyleşisi festival programı arasındadır.

Festival Ödül Töreni 23 Mayıs 2015 de Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

 

VURAL ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

0532 254 80 32


12. FESTİVAL'DEN

alt alt

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 12. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali 31 Mayıs 2014 te yapılacak ödül töreni ile sona erdi.

Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile gerçekleştirilen festival kapsamında yapılan gösterimler; İstanbul Aydın Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Toros Üniversitesi’nde olmak üzere 3 ayrı kentte gerçekleşti.

Bu yıl “Çevre ve Çocuk” teması altında BASAD sinemasında ilkokul ve orta okul öğrencileri ile “Gençlik ve Çevre” teması altında lise öğrencilerine de özel gösterimler yapıldı.

Ayrıca festival kapsamında; çeşitli yaş ve meslek gruplarından katılımcılar ile gerçekleşen Uygulamalı Film Atölyesi’nde 2 adet kısa filmin yapımları gerçekleşti. Vural Çavuşoğlu yönetiminde toplam 2 ay süren atölyelerde yapılan filmlerin ilk gösterimleri 31 Mayıs’taki ödül töreni öncesinde yapıldı.

alt alt

FESTİVALİN ONUR ÖDÜLLERİ GÖKSEL ARSOY, SELDA ALKOR VE ENGİN ÇAĞLAR’ın.

Festival kapsamında her yıl verilen çevre ve sinema onur ödülleri bu yıl; Göksel Arsoy, Selda Alkor ve Engin Çağlar’a verildi. 31 Mayıs 2014 te yapılacak ödül töreni Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı’nda yapıldı. Törene pek sanatçı, bilim adamı ve davetli katılacak olup törenin ardından verilecek kokteyl ile festival sona erdi.

alt alt

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerinden kısa filmlerin katılabildiği ve seçici kurul üyeliklerinin; Ediz Hun, Engin Çağlar, Prof. Dr. Oğuz Makal, Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Prof.Dr. Özden Çankaya, Prof. Dr. Dilek Beybin Kejanlıoğlu ve  Vural Çavuşoğlu’ndan oluştuğu Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ön elemeyi geçen 40 adet filmin değerlendirmeleri yapılarak ödüller belirlendi.

alt alt
alt alt

KURMACA DALI

1. Dört Yapraklı Yonca (Yönetmen:Hakan Berber)

2. Firar (Yönetmen: (Senol Çöm)

3. Konuşma (Yönetmen:Selçuk Özgül)

BELGESEL DALI

1. Gündöndü (Yönetmen:Nejla Demirci)

2.Bina Bina Kent (Yönetmen:Sevcan Sönmez)

3. Karain (Yönetmen:Tuğba Batır)

CANLANDIRMA DALI

En iyi film: Siyah Yağmur (Yönetmen:Murat Bektaş)

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ

GÜMÜŞ (Yönetmen:Sema Özaslan-Hatice Durak)

Ayrıca ödül törenine katılan tüm film yarışması katılımcıları ile Atölye katılımcılarına birer belge verilmiştir.

alt alt
alt alt
Anasayfa > ÇEVRE FİLM FESTİVALİ > Basın Duyurusu