Basın Duyurusu

Yazdır PDF

BASIN DUYURUSU - 16 Mayıs 2017

15. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması ödül kazanan yapıtlar:

HALK JÜRİSİ ÖDÜLLERİ:

Yarışmaya katılan tüm filmler, her yaş ve çeşitli mesleklerden oluşan 50 kişilik bir Halk Jürisi tarafından ayrı değerlendirilerek ödüllendirilmiştir.

1. LİK ÖDÜLÜ: BELALI TAŞ DEVRİ - Yönetmen: Deniz Akgün

2. LİK ÖDÜLÜ: İÇİMDEKİ ÖKÜZ - Yönetmen: Sinan Aygün

3.LÜK ÖDÜLÜ: YABAN - Yönetmen: Volkan Budak

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ:

Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Erdoğan Ünlü (Tiyatro Sanatçısı), Prof. Dr. Oğuz Makal (Beykent Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı),Haluk Ayvazoğlu (Oyuncu) ve Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) dan oluşan seçici kurul aşağıdaki filmleri ödüle değer bulmuşlardır:

KURMACA DALI:

1. LİK ÖDÜLÜ: HUZUREVİ - Yönetmen: Ahmet Toklu

2. LİK ÖDÜLÜ: ELENE - Yönetmen: Sezen Kayhan

3.LÜK ÖDÜLÜ: ZEYTİN AĞACI - Yönetmen: Ali Aktemur

BELGESEL DALI:

1. LİK ÖDÜLÜ: SIRADIŞI İNSANLAR - Yönetmen: Orhan Tekeoğlu

2. LİK ÖDÜLÜ: KIRMIZI - Yönetmen: Abdurrahman Demir

3.LÜK ÖDÜLÜ: 683 - Yönetmen: Canberk Şimşek

CANLANDIRMA DALI:

EN İYİ FİLM: BENCİL BEY - Yönetmen: Faruk Yağızhan Mısırlı

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ:

BAŞKA - Yönetmen: Nesime Karateke

Tüm yarışma katılımcılarına "KATILIM BELGESİ"  verilecektir.

ONUR ÖDÜLLERİ:

Bu yıl festival Onur Ödüllerinin aşağıdaki sanatçılara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Biket İlhan, Cihat Tamer, Suzan Avcı, Emre Yetim, Birsen Dürülü, Can Kolukısa.

Ödül Töreni 23 Mayıs 2017 Saat 19:00'da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi-Bakırköy/İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

 

Saygı ile duyurulur.

Vural ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni 

AYRINTILI BİLGİ, HER TÜRLÜ GÖRSEL VE GÖRÜNTÜ İÇİN:

Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı İstanbul Caddesi No.38 

Bakırköy / İSTANBUL 

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

0532 254 80 32


 

FESTİVAL GÖRSELLERİ:

alt


alt


 

 

alt

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 13. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, 20 Nisan 2015 de başladı.

Bakırköy Belediyesi, Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) tarafından gerçekleştirilen festivalin basın toplantısı, açılışı ve kokteyli 20 Nisan 2015 günü 18:00 da Ataköy İspirtohane Kültür Merkezi'nde yapıldı. 

Basın toplanısı ardından festival kapsamında Bakırköylü Sanatçılar Derneği Plastik Sanatçılar Grubu tarafından hazırlanan "ÇEVREM" temalı resim sergisi açılışı da gerçekleşti.

Açılış törenine; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A.İlhan Gülek ile çok sayıda sanatçı ve davetli katıldı.

alt

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu konuşmasında; "Çağdaş yönetim sistemlerindeki önemli bir temel unsurun toplumdaki çevre bilincinin yerleştirilmesi olduğuna vurgu yaparak, yaşamın mutlu biçimde sürmesi, gelecek kuşakların mutlulukları için bu günden çaba harcanması gerekliliğine dikkat çekti.

BASAD - Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek; "Bir imeceyle gerçekleştirilen festivalin, sinemanın doğum yeri olan Bakırköy'de yapılması hepimizin övünç kaynağıdır. Festivali Bakırköy Belediyesince yaptırılan Sinema Kamyonu ile mahalle mahalle dolaştırıp, izleyicilerin ayağına götüreceğimize şimdiden müjdeliyorum" dedi.

Festival Yönetmeni Vural Çavuşoğlu ise konuşmasında festival katılımcıları ve programından söz ettikten sonra "Kısa filmlerin sinemanın temel unsurlarından olduğunu ve aynı zamanda ulusal kültürlerin de en büyük tanıtım araçlarından biri olduğu gerçeğini vurguladı." Çavuşoğlu ayrıca; "Günümüzde sansürlenmek ve denetim altına alınması istenen belgesel ve kısa filmin aslında özgür olması gerekliliği üzerinde durarak, son zamanlarda yaşanan bazı olumsuzlukların altında yatan asıl nedeninin, sinemacıların bir zamanlar kendilerinin hazırladığı ve desteklediği yasanın ve yönetmeliklerin bugün kendilerini rahatsız edince karşı çıkmalarından ve yakınmalarından örneklerle söz etti. Ayrıca, İstanbul Film Festivali'nde yaşanan olaydan sonra bu festivalde de, eser işeltme belgesi bulunmasına karşın bazı çocuk ve çevre temalı yapımların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okullara gösterimlerinin henüz onaylanmama gerçeğine" dikkat çekti.

alt

Festival film gösterileri ve diğer etkinlikler 21 Nisan 2015 de BASAD CEP SİNEMASINDA 14:00 ve 19:00 saatlerinde herkese açık ve ücretsiz olarak  yapılacak.

Mayıs ayında; Bakırköy belediyesi tarafından oluşturulan gezici kamyon ile gezici film gösterileri Bakırköy mahalleleri ve çevre ilçelerde halka ücretsiz film gösterileri düzenlenecek.

alt

Festival ayrıntılı programına www.cevrefilm.org adresinden ulaşılabilir.

Bu yıl festivale; Türkiye yanısıra, İspanya, ABD, İran, Afrika, Kırgızistan'dan çevre temalı filmler katılıyor.

Festival kapsamında gerçekleşen ve Seçici Kurul üyeliklerinin; Burçak Evren (Sinema Yazarı), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), A. İlhan Gülek (Tarihçi-Yazar), Nurhan Çetinkaya (Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi), Prof. Dr. Orhan Kural (İTÜ Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) den oluştuğu UULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI'na katılan filmler aynı zamanda oluşturulan HALK JÜRİSİ tarafından da değerlendirilecek.

Festival Sinema Atölyesi tarafından Bakırköy Belgeseli film yapım çalışmaları sürmektedir.

21 Mayıs 2015 saat 18:00 da BASAD'ta "Ediz Hun Çevre Söyleşisi ile 22 Mayıs 2015 saat 19:00 da BASAD Cep Sineması'nda Prof. Dr. Oğuz Makal'ın İSTANBUL’DA BİR GİZLİ BAHÇE:  ALFRED HEİLBRONN BOTANİK BAHÇESİ adlı belgesel filmi ve söyleşisi festival programı arasındadır.

Festival Ödül Töreni 23 Mayıs 2015 de Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

 

VURAL ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

0532 254 80 32


12. FESTİVAL'DEN

alt alt

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 12. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali 31 Mayıs 2014 te yapılacak ödül töreni ile sona erdi.

Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile gerçekleştirilen festival kapsamında yapılan gösterimler; İstanbul Aydın Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Toros Üniversitesi’nde olmak üzere 3 ayrı kentte gerçekleşti.

Bu yıl “Çevre ve Çocuk” teması altında BASAD sinemasında ilkokul ve orta okul öğrencileri ile “Gençlik ve Çevre” teması altında lise öğrencilerine de özel gösterimler yapıldı.

Ayrıca festival kapsamında; çeşitli yaş ve meslek gruplarından katılımcılar ile gerçekleşen Uygulamalı Film Atölyesi’nde 2 adet kısa filmin yapımları gerçekleşti. Vural Çavuşoğlu yönetiminde toplam 2 ay süren atölyelerde yapılan filmlerin ilk gösterimleri 31 Mayıs’taki ödül töreni öncesinde yapıldı.

alt alt

FESTİVALİN ONUR ÖDÜLLERİ GÖKSEL ARSOY, SELDA ALKOR VE ENGİN ÇAĞLAR’ın.

Festival kapsamında her yıl verilen çevre ve sinema onur ödülleri bu yıl; Göksel Arsoy, Selda Alkor ve Engin Çağlar’a verildi. 31 Mayıs 2014 te yapılacak ödül töreni Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı’nda yapıldı. Törene pek sanatçı, bilim adamı ve davetli katılacak olup törenin ardından verilecek kokteyl ile festival sona erdi.

alt alt

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

Çevre temalı kurmaca, belgesel ve canlandırma türlerinden kısa filmlerin katılabildiği ve seçici kurul üyeliklerinin; Ediz Hun, Engin Çağlar, Prof. Dr. Oğuz Makal, Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Prof.Dr. Özden Çankaya, Prof. Dr. Dilek Beybin Kejanlıoğlu ve  Vural Çavuşoğlu’ndan oluştuğu Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ön elemeyi geçen 40 adet filmin değerlendirmeleri yapılarak ödüller belirlendi.

alt alt
alt alt

KURMACA DALI

1. Dört Yapraklı Yonca (Yönetmen:Hakan Berber)

2. Firar (Yönetmen: (Senol Çöm)

3. Konuşma (Yönetmen:Selçuk Özgül)

BELGESEL DALI

1. Gündöndü (Yönetmen:Nejla Demirci)

2.Bina Bina Kent (Yönetmen:Sevcan Sönmez)

3. Karain (Yönetmen:Tuğba Batır)

CANLANDIRMA DALI

En iyi film: Siyah Yağmur (Yönetmen:Murat Bektaş)

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ

GÜMÜŞ (Yönetmen:Sema Özaslan-Hatice Durak)

Ayrıca ödül törenine katılan tüm film yarışması katılımcıları ile Atölye katılımcılarına birer belge verilmiştir.

alt alt
alt alt
Anasayfa > ÇEVRE FİLM FESTİVALİ > Basın Duyurusu