ÇEVRE KISA FİLM

alt

14. ULUSLARARASI ÇEVRE KISA FİLM FESTİVALİ

23 NİSAN-5 HAZİRAN 2016

alt alt

alt


14. ULUSLARARASI ÇEVRE KISA FİLM FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Bakırköy Belediyesi, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film iş birliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 14. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Ödül Töreni, 22 Mayıs 2016 saat: 19:00 da Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’ nde yapıldı.

Tören de, festivalin bu yıla özgü çevre ve sinema onur ödülleri ise Cihat Tamer, Mehmet Dinler, Bahar Öztan, Erdoğan Sıcak ve Prof. Dr. Orhan Kural’ a verildi.

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Seçici Kurul Üyeliklerini, Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), Prof. Dr. Oğuz Makal (Beykent Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vadullah Taş (Araştırmacı-Yazar), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) nun yaptığı Ulusal Çevre Kısa Film yarışmasına kabul edilen 112 Adet kısa film; kurmaca, belgesel ve canlandırma dallarında ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirildi.

Her dalda birincilere 2.000 TL verilen ödüllerin dışında ilk üç dereceye plaket ve tüm yarışmacılara katılım belgesi verildi.

14. Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri Şöyle;

KURMACA DALI

1.lik Ödülü MİSOFONYA – MELODİ TÖZÜM

2.lik Ödülü YAKIN GELECEKTEN BİR GÜN – SELÇUK ATAMAN

3.lük Ödülü 2090 – KÜBRA DEMİREL & MUSTAFA ERSÖZ

BELGESEL DALI

1.lik Ödülü GÖZYAŞI YOLU – ENGİN TÜRKYILMAZ

2.lik Ödülü DAĞLARIN OĞLU – YAVUZ SELİM TAŞCIOĞLU

3.lük Ödülü SALYANGOZUN YOLCULUĞU – ŞENOL ÇÖM

CANLANDIRMA DALI

BAHAR – ECEM MORAN

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ

YÜK ‘KAĞITTAN YAŞAMLAR’ – EREN AKMAN

Ayrıca tüm filmlerin değerlendirildiği ön elemesiz olarak yapılan halk jürisi sonuçları da şöyle olmuştur:

HALK JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

TARİHTEN BİR İZ ‘DEFNE SABUNU’ – SÜLEYMAN ULU

MABET – ERKAN ŞAHİN

ÇEKÇEK – HARUN ÇAVUŞ & CAN AKBULUT


İLKLERİN FESTİVALİ

Türkiye'nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan festival kapsamında yine ilkler gerçekleştirildi.

Bunlardan biri, geçen yıl başlatılan "Halk Jürisi" ödülleridir.  Ulusal Yarışma bölümünde, seçici kurul dışında, ayrıca, çeşitli yaş ve meslek gruplarından oluşan 50 kişilik bir halk jürisi değerlendirmesi bu yıl da sürdürüldü. Ön elemesiz bu değerlendirme katılımcılar açısından çok önemlidir.

İkinci bir ilk ise, bu yıl Bakırköylü Sanatçılar Derneği Ressamlar Grubu tarafından gerçekleştirilen"Ressam Gözüyle Dünya Sinemasından"

konulu, Ressam Fatma Akyüz koordinesinde yürütülen özgün çalışmaların, sergilenmesi oldu.

Yine geçtiğimiz yıl ödül töreninde gerçekleştirilen ve çok beğeni alan Bakırköylü Sanatçılar Derneği Türk Sanat Müziği Korosunun Şef Dicle Derman Yönetimindeki "Yeşilçam Filmlerinden Şarkılar" konseri de büyük ilgi topladı.

FİLM GÖSTERİMLERİ

Toplam 7 ülkeden 120 çevre temalı kısa filmin yer alacağı gösterimlerin ana merkezi Bakırköy olup, filmler 2 Mayıs’ tan başlayarak BASAD Cep Sinemasında ücretsiz olarak izleyici ile buluştu.

Ayrıca, festivale bu yıl katılan Maltepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Yeniyüzyıl Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi'nde de öğrencilere yönelik gösterimler gerçekleştirildi.

alt

ÖZEL GÖSTERİM / SÖYLEŞİ

12 Mayıs 2016 saat: 19:30 Bakırköylü Sanatçılar Derneği Cep Sineması’ nda “Arkalarından Gelen Şehir İstanbul” isimli belgeselin özel gösterimi ve ardından yönetmeni Ayla TORUN ile söyleşi yapıldı.

Saygı ile duyurulur.

Vural ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni

AYRINTILI BİLGİ, HER TÜRLÜ GÖRSEL VE GÖRÜNTÜ İÇİN:

Bakırköy Kültür ve Sanat Konağı İstanbul Caddesi No.38

Bakırköy / İSTANBUL

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

 

  

alt

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 13. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali, 20 Nisan 2015 de başladı.

Bakırköy Belediyesi, Çevre Film ve BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) tarafından gerçekleştirilen festivalin basın toplantısı, açılışı ve kokteyli 20 Nisan 2015 günü 18:00 da Ataköy İspirtohane Kültür Merkezi'nde yapıldı. 

Basın toplanısı ardından festival kapsamında Bakırköylü Sanatçılar Derneği Plastik Sanatçılar Grubu tarafından hazırlanan "ÇEVREM" temalı resim sergisi açılışı da gerçekleşti.

Açılış törenine; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A.İlhan Gülek ile çok sayıda sanatçı ve davetli katıldı.

alt

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu konuşmasında; "Çağdaş yönetim sistemlerindeki önemli bir temel unsurun toplumdaki çevre bilincinin yerleştirilmesi olduğuna vurgu yaparak, yaşamın mutlu biçimde sürmesi, gelecek kuşakların mutlulukları için bu günden çaba harcanması gerekliliğine dikkat çekti.

BASAD - Bakırköylü Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek; "Bir imeceyle gerçekleştirilen festivalin, sinemanın doğum yeri olan Bakırköy'de yapılması hepimizin övünç kaynağıdır. Festivali Bakırköy Belediyesince yaptırılan Sinema Kamyonu ile mahalle mahalle dolaştırıp, izleyicilerin ayağına götüreceğimize şimdiden müjdeliyorum" dedi.

Festival Yönetmeni Vural Çavuşoğlu ise konuşmasında festival katılımcıları ve programından söz ettikten sonra "Kısa filmlerin sinemanın temel unsurlarından olduğunu ve aynı zamanda ulusal kültürlerin de en büyük tanıtım araçlarından biri olduğu gerçeğini vurguladı." Çavuşoğlu ayrıca; "Günümüzde sansürlenmek ve denetim altına alınması istenen belgesel ve kısa filmin aslında özgür olması gerekliliği üzerinde durarak, son zamanlarda yaşanan bazı olumsuzlukların altında yatan asıl nedeninin, sinemacıların bir zamanlar kendilerinin hazırladığı ve desteklediği yasanın ve yönetmeliklerin bugün kendilerini rahatsız edince karşı çıkmalarından ve yakınmalarından örneklerle söz etti. Ayrıca, İstanbul Film Festivali'nde yaşanan olaydan sonra bu festivalde de, eser işeltme belgesi bulunmasına karşın bazı çocuk ve çevre temalı yapımların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okullara gösterimlerinin henüz onaylanmama gerçeğine" dikkat çekti.

alt

Festival film gösterileri ve diğer etkinlikler 21 Nisan 2015 de BASAD CEP SİNEMASINDA 14:00 ve 19:00 saatlerinde herkese açık ve ücretsiz olarak  yapılacak.

Mayıs ayında; Bakırköy belediyesi tarafından oluşturulan gezici kamyon ile gezici film gösterileri Bakırköy mahalleleri ve çevre ilçelerde halka ücretsiz film gösterileri düzenlenecek.

alt

Festival ayrıntılı programına www.cevrefilm.org adresinden ulaşılabilir.

Bu yıl festivale; Türkiye yanısıra, İspanya, ABD, İran, Afrika, Kırgızistan'dan çevre temalı filmler katılıyor.

Festival kapsamında gerçekleşen ve Seçici Kurul üyeliklerinin; Burçak Evren (Sinema Yazarı), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), A. İlhan Gülek (Tarihçi-Yazar), Nurhan Çetinkaya (Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi), Prof. Dr. Orhan Kural (İTÜ Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) den oluştuğu UULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI'na katılan filmler aynı zamanda oluşturulan HALK JÜRİSİ tarafından da değerlendirilecek.

Festival Sinema Atölyesi tarafından Bakırköy Belgeseli film yapım çalışmaları sürmektedir.

21 Mayıs 2015 saat 18:00 da BASAD'ta "Ediz Hun Çevre Söyleşisi ile 22 Mayıs 2015 saat 19:00 da BASAD Cep Sineması'nda Prof. Dr. Oğuz Makal'ın İSTANBUL’DA BİR GİZLİ BAHÇE:  ALFRED HEİLBRONN BOTANİK BAHÇESİ adlı belgesel filmi ve söyleşisi festival programı arasındadır.

Festival Ödül Töreni 23 Mayıs 2015 de Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

VURAL ÇAVUŞOĞLU

Festival Yönetmeni

www.cevrefilm.org

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

0532 254 80 32

Anasayfa > ÇEVRE FİLM FESTİVALİ