1. Çevre Kısa Film Festivali Filmleri - 2003

Print PDF
There are no translations available.

ULUSLARARASI KISA FİLM GÖSTERİMİ:

CERVANTES-İSPANYOL KÜLTÜR MERKEZİ KATKILARIYLA

YILAN CAZİBESİ / THE SNAKE CHARMER

Yönetmen:MARTİ MOREU
İSPANYA / KURMACA / 2002 / 20 dakika.
Albertina istemeyerek de olsa tatilini geçirmek üzere annesi Beatriz'in köyüne gider. Orada, yılanları etkileme yeteneğine sahip olan Pablo ile tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Fakat Beatriz; Pablo'nun gençliğindeki eski aşkının oğlu olduğunu öğrenince sert bir biçimde tepki gösterir.

MARMADRİD
Yönetmen:RAFAEL R. TRANCHE
İSPANYA / BELGESEL / 2002 / 23 dakika.
Madrid'e yapılan hayali bir seyahatle, kentin deniz ve su ile ilişkilerini anlatan belgesel. Kentin atmosferi, etkinlikleri ve orayı bir Akdeniz kenti yapan insanları.

NEHRİN ELLERİ / THE RIVER HAS HANDS
Yönetmen:BEATRIZ DEL MONTE
İSPANYA / KURMACA / 2001 / 18 dakika.
1967. Üzerinde köprü bulunan bir nehrin kenarındaki küçük bir köyde yaşayan iki kardeş. Gines 7, zihinsel bozukluğu olan abisi Samuel 20 yaşındadır. Babaları mezar kazıcısıdır. Anneleri ise bir gün onları demir köprü üzerinde bir trende terk etmiştir. Samuel, annesinin o gün kendisine dokunan ellerini hafızasında bir hazine gibi tutmaktadır.

GEREKLİ SÖZCÜKLER / NECESSARY WORDS
Yönetmen:ALBER PONTE
İSPANYA / KURMACA / 2001 / 6 dakika.
Belirsizliklerle dolu bir kadın, hayattaki her hasat için bir zamanın gerekli olduğunu keşfeder.

RÜZGARIN KENTİ AIZEA / AIZEA THE CITY OF WIND
Yönetmen:IONE HERNANDEZ
İSPANYA / KURMACA / 2001 / 28 dakika.
Aida, yaşadığı kentin bir yabancı ile evlenmeme geleneğini kırar. Fakat, o sihirli yerin tanrıları ve kentin korkusu nikah günü bir fırtına koparır ve Aida'nın kocasını rüzgarla birlikte alır.

SÜNGER ADAM / THE SPONGE MAN
Yönetmen:JUAN ANTONIO BAYONA
İSPANYA / KURMACA / 2002 / 28 dakika.
8 yaşındaki Jonathan, aynı yaşlardaki diğer çocuklarla birlikte bir yaz kampına katılır. Grup lideri El Sefe, kendisinin sünger adam El Hombre Esponja'ya bağlılığı ve her günün sonunda onunla ilgili kahramanlık öyküleri anlatması nedeniyle tüm gençlerin saygısını kazanır.

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞUNUN KATKILARIYLA

ROUTİNE / RUTİN
Yönetmen:LİESBETH WORM
HOLLANDA / CANLANDIRMA / 35 mm. / 2001 / 6 dakika
Günlük rutin işlerin özünü anlamak için kişisel bir araştırma. Kesinlikle normal karşılanan insan davranışlarının garip yönlerini gösteren bir deney.

THE ELEPHANT AND THE SNAIL / FİL VE SALYANGOZ
Yönetmen:CHRISTA MOESKER
HOLLANDA / CANLANDIRMA / 35mm. / 2002 / 4 dakika
Bir fil ve salyangoz, yağmurlu bir günde ormanın ortasında karşılaşırlar. Fil, sığınacak bir yer aramaktadır ancak salyangozun evi kalbi kadar büyük değildir. Gece ortaya çıkan yıldızları ilk görmesiyle salyangozun hayal kırıklığı endişeye dönüşür.

DAEDALUS' DAUGHTER / DAEDALUS'UN KIZI
Yönetmen:CHRIS DE DEUGD
HOLLANDA / CANLANDIRMA / 35mm. / 2001 / 5 dakika
Şiirsel ve insalcıl bir film. Ölümle ilgili hüzünlü bir nakarat, yanmış sienna ve seppia'da bir şarkı, yeryüzünün renkleri ve soprano Jennifer Larmore'un sıcak sesi. Uçmak, ulaşılamaz bir idealin mecaz anlatımı olarak kullanılmış. Daedolus'un oğlu Icarus, güneşe çok yakın uçmayı denerken gökyüzünden düşer. "Daedalus' Daugter" daki kadın, saf bir biçimde kendinden geçerek cennetlere yarı yol mesafede, ağırlıksızmış gibi dönüp dolaşırken, kendi tarzında uçar. Tıpkı barok sanat eserlerindeki azizler gibi.

CONFIDENTIAL / GİZLİ

Yönetmen:FRANS ZWARTJES
HOLLANDA / CANLANDIRMA / 35mm. / 2001 / 25 dakika
Filmin yapımında müzisyenlerin ve kameranın birlikte doğaçlaması kullanılmış. Yönetmenin diğer filmlerinden, kısa belgesellerinden, yakın çekim fotoğraflarından parçalar derlenip, müziğin imgelerle mükemmel uyuştuğu bir filmde birleştirilmiş. Muazzam bir görsel gücün imgeleri, Zwartjes'in kendi müziği eşliğinde sunulmuş. Filmin konusu yok. Bu yalnızca bir film, bir sanat. Sözcüklerin ötesinde, anlaşılması zor ama hala ilgi çekici.

HOOLAND POINT OF WIEW / HOLLANDA'DAN MANZARALAR
Yönetmen:PIETER - RIM DE KROON
HOLLANDA / BELGESEL / 35mm. / 2001 / 14 dakika
Bu bir promosyon filmi. Ancak bazı farklılıkları var. Hollanda'nın kendisi, kültürü, bilimi, sağlık sistemi ve ekonomisi ile ilgili gerçekleri ve figürleri, Hollanda ve onun insanlarının bakış açısıyla birleştiriyor ve her şeyi farklı bir yandan anlatıyor.

GLASS / CAM
Yönetmen:BERT HAANSTRA
HOLLANDA / BELGESEL / 16 mm. / 1958 / 10 dakika
Cam şekillendirme zanaatkarlığı, ustanın becerikli bir hareketiyle erimiş bir parça camı bir ev eşyasına yada bir sanat eserine çevirirken, camın fabrikada yapılış biçimiyle de zıtlık oluşturur. Biçimsiz cam parçaları, silindir bardak altlığının çevresinde mermiler gibi uçar ve düzgün raflarda bira yada süt şişeleri biçiminde ortaya çıkar. Makineler bozulmadıkça insanlara gerek yoktur. Düzeltildiklerinde ise her şey yeniden başlar. İmgelerin ritmik bir biçimde art arda gelişi, usta ile makine arasındaki zıtlığı ön plana çıkarır.

3 MISSES / 3 KAYIP
Yönetmen:PAUL DRIESSEN
HOLLANDA / KURMACA / 35mm. / 1998 / 11 dakika
Apartmanın en üst katında oturan adam karşı apartmanın çatısından bir kadının aşağı düştüğünü görür. Uzaklarda bir ovada ise; bir kovboy, tren yoluna bağlanmış bir kadının tren yaklaşmaktayken imdat çığlığını duyar. Ve yedi cüceler, mağaralarının derinliklerinde prensin cadı tarafından zehirlenmek üzere olduğunu öğrenirler. Hepsi, zorda olanları kurtarmak için koşsalar da, ne yazık ki pek başarılı değillerdir.

FATHER AND DAUGHTER / BABA VE KIZI
Yönetmen:MICHAEL DUDOK DE WIT
HOLLANDA / KURMACA / 35mm. / 2001 / 9 dakika
Küçük kız, kayıp babasına özlem duymaktadır. Mevsimler ve yıllar geçer. Küçük kız büyür, kendi ailesini kurar, yaşlanır fakat babasına duyduğu derin özlem aynı kalmıştır.
 
FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ KATKILARIYLA
R. MERTONENSİS
Yönetmen: NICOLAS SALIS
FRANSA/ KURMACA/ 2000 / 35 mm/ 5 dakika
Modern zamanın işçisi günlük görevini yerine getirmek için yine çok çalışmaktadır. Yerin on metre altında, büyük makinesiyle, kalın katranı muhteşem bir kırmızı gülü sulamak için saf su haline getirir.

NOUS SOMMES TOUS DES ANGES / HEPİMİZ MELEĞİZ
Yönetmen: SIMON LELOUCH
FRANSA / KURMACA / 1996 / 35 mm/ 19 dakika.
İki papaz ve iki haham bir tren yolculuğunda karşılaşır. Papazlardan biri biraz paranoyak, hahamlar da biraz cimri olunca komedi kaçınılmazdır.

DUVAR / LE MUR
Yönetmen: DAVİD OELHOFFEN
FRANSA / KURMACA / 1996 / 35 mm/ 17 dakika.
İki mahkum bir süredir kalmakta oldukları hapishaneden kaçmaya karar veririler. Aşılacak iki duvar vardır. Ama bu iki duvar sonunda onları da trajikomik bir biçimde ayıracaktır.

MEKSİKALI ŞARKICININ ÖLÜMÜ / LA MORT DU CHANTEUR DE MEXICO
Yönetmen: LAURENT FIRODE
FRANSA / KURMACA / 1996 / 35 mm/ 6 dakika.
Bir adam koridorda ölü bulunur. Gerçekten bu adam nasıl ölmüştür?

JOJO'NUN KAFETERYASI/ JOJO LA FRITE
Yönetmen: NICOLAS CUCHE
FRANSA/ KURMACA / 1996 / 35 mm/ 15 dakika.
İki kötü kafadar Jojo'nun kafeteryasında yine sorun çıkarmaktadır. Ama hesapta olmayan bir iyilik bu iki kafadarın hayatında geri dönüşü olmayan bir değişiklik yapar.

İKİLİ OYUN/ DOUBLE JEU
Yönetmen: EMMANUEL OBERG
FRANSA / KURMACA / 1996 / 35mm/ 8 dakika.
Ben video oyunlarında uzman bir gazetecidir. Daha önce kritiğini yazdığı bir oyunun yeni versiyonunu incelerken kontrol ettiği karakter o fark etmeden Ben'in dünyasına girer.

BİR DANS BİR ŞARKI/ ONE DANCE ONE SONG
Yönetmen: DANIEL WIROTH
FRANSA/ DENEYSEL/ 2001/ 6'/ 35mm/ renkli
Onsuz yapamayacağımız diğerine tutkulu bir şiir...dans....

BİR ÇİFTİN YAŞAMI/ LA VIE Â DEUX
Yönetmen: DANIEL CASAGRANDE
FRANSA/ KURMACA/ 2001/ 15''/ 35 mm/ siyah& beyaz
Raymont ve Maria yaşlı bir çifttir. Evliliklerinde yarım asrı devirdikten sonra tek paylaştıkları şey, günlük yaşamın sessizliği olmuştur.
 

ULUSLARARASI ÇEVRE KONULU KISA FİLMLER:

ATATÜRK VE ÇEVRE
Yönetmen:OZAN YALABIK
TÜRKİYE / BELGESEL / 1998 / 10 dakika
Atatürk'ün çevre ve doğayı koruma konusundaki dünyaya örnek davranışının anlatıldığı belgeselde, Yalova'da, ağacın dallarını kesmek yerine, evin ağaçtan uzaklaştırılması konu edilmektedir. 1936 da yapılan bu örnek davranış ve günümüz çevre katliamları karşısında "ATAM BİZ AFFETME!" dedirtecek bir film!

ARAYIŞ / QUEST
Yönetmen:TYRON MONTGOMERY
ALMANYA / CANLANDIRMA / 1996 / 12 dakika
Su arayan kumdan bir figür. Yaşadığı kum dünyasını terk ederek kağıt, taş ve demirden oluşan başka dünyaları gezer. Sonunda trajik bir biçimde aradığı suya ulaşır.

EVRİMİN KONÇERTOSU / CONCIENTO EVOLUTION
Yönetmen:RİCHARD CESNAR
İNGİLTERE / KURMACA / 1995 / 20 dakika
Çevre üzerine bugüne kadar yapılmış en iyi film. Evrim ve insanlığın doğaya müdahalesi ve gelecekteki olası sonuç bir senfoni orkestrasının gözünden verilmektedir.

ORMANIM
Yönetmen:SADIK ASLANKARA
Türkiye / Kurmaca / 5 dakika
Ormanların yakılması, yok edilmesi üzerine belgesel.

BÖCEK AYTRON / AYTRON LA BETTE
Yönetmen:REMY BURKEL
FRANSA / KURMACA / 1993 / 20 dakika
Ailesi ile kıra giden bir çocuk eve döndüğünde kırdan rastlantı ile gelen misafiri bir kır böceğini fark eder. Çocuk kır böceğini oyununa dahil eder, ancak böcek için hiç de alışık olmadığı bu ortamda özgürlük daha ağır basmaktadır.

ANEMONE
Yönetmen:CAROLE ROULAND
Fransa / Kurmaca / 30 dakika
Anemone, 40m2 lik giriş katında bir ev kiralar. Sevgilisi onu terkedince kendini evin araka bahçesinin düzenlemesine verir. Ancak sürekli çevreyi kirleten üst kat komşuları ile başı derttedir.

BABAANNE
Yönetmen:AYDIN BULUT
Türkiye / Kurmaca / 25 dakika
Yaşlı bir babaanne, bir bayram öncesi çocukları ve torunları için hazırlıklar yapar. Kaybolan değer ve kültür yapımız yaşlı kadını oldukça üzmüştür.

YARIN DEPREM OLURSA
Yönetmen:MUSTAFA ÜNLÜ
Türkiye / Belgesel / 25 dakika
Marmara depreminden önce çekimlerine başlanan bu belgeselde, Marmara depremi ile ortaya çıkan tüm deprem gerçeği gözler önüne serilmektedir.

ÇÖLÜN MAVİ GÖZÜ ARAL / DESERTS BLUE EYE ARAL
Yönetmen:KEMAL ÖNER
Türkiye / Betacam Pal / Türkçe / 25 dakika.
Doğanın kendisine çizdiği tüm sınırları aşarak, başka gezegenlere koşan insan, kendi dünyasında yitirdikleri ile artık çelişkinin zirvelerinde dolaşan bir varlık... "Çölün Mavi Gözü Aral" böylesi bir çelişkinin öyküsü. Bir zamanlar dünyanın en büyük iç denizlerinden biriyken, hacminin ve kapladığı alanın yarıdan fazlasını kaybeden Aral, 1960'tan beri bir çevre felaketine sahne oluyor. Bu felaketin boyutlarını Rus bilim adamı Prof. Nikolai Aladin "Bu, İncil'de yer alabilecek kadar büyük bir felaket" sözleriyle ifade ediyor. 

MACAHEL
Yönetmen: KEMAL ÖNER
Türkiye / DV-CAM / Türkçe / İngilizce Altyazılı / 2002 / 34 dakika.
Türkiye’nin Gürcistan sınırında, Karçal Dağı’nın etekleri boyunca uzanan ve içinde 6 köy barındıran bir vadinin adı Macahel. Olağanüstü zenginlikteki flora ve faunası nedeniyle koruma altına alınan Macahel vadisi, doğal zenginliğin aksine, insanların çok güç koşullarda yaşayabildiği bir yer. Ancak son birkaç yıldır burada yürütülen kırsal kalkınma projesi, Macahel’in doğası ile insanı arasında barış köprüleri kuruyor.

TEK UZUN GÖSTERİM:
HİTİTLER
Yönetmen: TOLGA ÖRNEK
Görüntü Yönetmeni:FERHAN AKGÜN
Müzik:TAMER ÇIRAY
Oyuncular: Yeşim Alıç, Haluk Bilginer, Sanem Çelik, Gürhan Elmalıoğlu, Atilla Eroğlu, Hüseyin Köroğlu, Fikret Kuşkan, Burak Sergen, Cüneyt Türel.
Türkiye / Dramatik Belgesel / 35 mm. / 2003 / 120 dakika.
Hititler, zamanının en büyük askeri gücüne sahip. Eski Çağ'a damgasını vuran bir imparatorluğun öyküsü. Bu belgeselde, Hititler'in zengin tarihi, röportajlar, güncel çekimler, görsel efektler ve dramatik canlandırmalarla yeniden diriliyor.
Mısır Firavun II. Ramses'le çarpıştıkları ünlü Kardeş Savaşı'ndan, kral ve kraliçelerin kişisel hikayelerine kadar Hitit tarihinin tüm ayrıntıları "Hititler" le gün ışığına çıkarılıyor. Başkent Hattuşa ve diğer Hitit şehirlerindeki kazılarda bulunan 25.000 Hitit tabletinden yola çıkarak, Hitit halkının sözleri metinlerin yazımlarından 3.500 yıl sonra aynı detay ve duygularla tekrar canlanıyor.
Altı ülkeyi kapsayan üç yıllık bir çalışmanın ürünü..
450 kişilik ekip, 20.000 aksesuar, dekor, svaş arabası ve köstüm..
Film için özel bestelenen ve Prag Flarmoni Orkestrası'nca yorumlanan özgün müzik..
 

BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ ------ ÇEVRE KONULU BELGESELLER:

EXILE ON THE BOSPORUS BOĞAZA SÜRGÜN
Yönetmen: MERYLN SOLAKHAN, MANFRED BLANK
Almanya, İsviçre, Türkiye / DV CAM / Almanca ve Türkçe / Türkçe ve İngilizce Altyazılı/2002/93 dakika.
Konu: Genetik alanında uzmanlaşmış genç bir Alman hayvanbilimci, 1933 yılından itibaren Nazi hükümetiyle itilafa düşer. Toplama kamplarından ve orada bekleyenlerden kurtulmak için 1937’de maceralı bir kaçışla ülkesini terk etmek zorunda kalır. Türkiye’ye sığınır ve İstanbul Üniversitesi Zooloji Bölümünde profesörlük kürsüsü alır. Türk Üniversitelerinde Zoolojinin temellerini atan Kurt Kosswig isimli hayvanbilimci Manyas Gölü yakınlarında Kuş Cennetini ve Boğaz’da Baltalimanı’nda Hidrobiyoloji Enstitüsünü kurar. Eşi Leonore ile sistematik şekilde bütün Anadolu’yu gezer ve Türkiye’nin fauna tarihini ele alan ilk ve temel kitabı yazar. Film, Curt Kosswig ve Philipp Schartz’ın anılarına dayanıyor.

ZEUGMA YANLIZ DEĞİL DAMMING THE EUPHRATES
Yönetmen:PAXTON WINTERS
Türkiye / Dijital Betacam / Türkçe / İngilizce altyazılı /2001/ 33 dakika.
Türkiye’nin güneydoğusunda inşa edilen Birecik Barajı nedeniyle sular altında kalacak antik Zeugma şehri ve baraj sularının yükselişiyle köylerinden ve yerleşimlerinden ayrılmak zorunda kalan insanların öyküsünü anlatıyor. Mozaikler Gaziantep müzesinde çalışan uluslar arası bir ekip tarafından restore edilirken, Belkıs ve Halfeti’nin yeni yerleşim bölgelerine taşınmış halkı, geride bıraktıkları fıstık ağaçlarından uzakta farklı bir toplumsal yaşantıya ayak uydurmaya çalışıyor. Film bir yandan planlı ve sürdürülebilir kalkınma üzerine bir tartışma zemini oluştururken, öte yandan da bağlamını yitirmiş kişisel öykülerin kültürel bir çerçevede nasıl yeniden konumlandırılabileceğini, gelecekte doğacak ya da Fırat’ın sessiz derinliklerinde sonsuza dek gömülü kalacak olan öyküleri araştırıyor.

AKKUYU
Yönetmen: ORHAN ÇALIŞIR, MICHEAL ENGER
Türkiye / 2001 / 57 dakika.
1970’li yıllara kadar yarı göçer olarak yaşayan Büyükeceli köylülerinin hayatı, köylerine nükleer santral yapılmak istenmesiyle birdenbire değişir. Ayrıca santralın kurulacağı sahanın 25 km yakınından aktif Ecemiş fayı geçmektedir. Köyün bir bölümü santral için istimlak edilir. Köylülerin önce tarlalarını korumak için başlattıkları girişim, nükleer karşıtı bir politik harekete dönüşür. Akkuyu filmi, Büyükeceli köylülerinin günlük hayatını ve nükleer lobiye karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

HAYATIN KAYNAĞI SULAK ALANLAR
Yönetmen:FATİH ORBAY
TRT / 1999 / 26 dakika.
Sulak alanlar, biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik dengenin koruması ve devamlılığının sağlanması için büyük öneme sahip ekosistemlerdir. Dünya çapında ekolojik öneme sahip sulak alanların uluslararası standartlarda korunma koşullarını belirleyen Ramsar Sözleşmesi’ni imzalayan ülkelerden biridir Türkiye. Ramsar Sözleşmesi kapsamında olan bu dokuz sulak alan şunlardır: 1.Göksu Deltası 2. Kızılırmak Deltası 3. Manyas Kuş Cenneti 4. Sultan Sazlığı 5. Gediz Deltası 6. Burdur Gölü 7. Seyfe Gölü 8. Akyatan Gölü 9. Uluabat Gölü

AKDENİZLİ MEDITERRANEAN
Yönetmen: MUSTAFA ÜNLÜ, SELDA MERAL
Türkiye / Betacam SP / Türkçe / 2001 / 55 dakika.
Adı ne olursa olsun, binlerce yıldır Anadolu’nun kıyılarında yaşayan İhtiyar bir dir.Ne yazık ki, ömrünün sonuna geldi o. Kimilerine göre artık evrim sahnesinden çekildi bile…Kimilerine göre hala umut var. Bu film, denizlerimizin “”sini, doğa ve insanla barıştırmaya çalışanlarla birlikte aramaya çıkıyor. Denizde ve kıyılardaki insan öykülerinde, Anadolu ve Akdeniz kültüründe, geçmişte ve bir umut-gelecekte , tükenmekte olan bir türün peşine düşüyor ve “Bir türün tükenmesi ne demektir” sorusuna yanıt arıyor.

BALIĞIN GÜNLÜĞÜ JOURNAL OF A FISH
Yönetmen: ENİS RIZA
Türkiye / Betacam / Türkçe / 2001 / 32 dakika.
İzmir’in Foça ilçesi, bir kıyı balıkçı kasabası... Bugün eski balıkçılardan birçoğu hayatta değil ama küçük balıkçılık, ustalarının öğütleri ve anıları ile sürüyor. Foça’da neredeyse 24 saat süren bir döngüyle, trol ve gırgırla avlanma ile küçük balıkçılık bir arada devam ediyor. Denize duydukları saygı ile, bugünün koşullarında mesleklerini sürdürebilen nadir balıkçılardan olmalarına karşın, onlar da bir dönem bilinçsiz avlandıklarını itiraf ediyorlar. Çevre bölgelerle birlikte, Foça’ya dışardan gelen balıkçılar tarafından yapılan uygunsuz gırgır avcılığı ise en büyük sorunları.

TRT-ÇEVRE BELGESELLERİ
“YENİ DÜNYA: Suya, toprağa, havaya ve ateşe…”

Doğaya ve yaşadığımız hayata yeni bir bakış açısıyla bakmayı hedefleyen ve öneren “Yeni Dünya: Suya, toprağa, havaya ve ateşe…” belgeseli 13 bölüm olarak çekildi. Anadolu’nun bereketli toprakları üzerinde dolaşarak yapılan çekimlerde ülkemiz doğasının olağanüstü güzellikleri, ekolojik dengenin bozulması ve yaşama zincirinin bir halkası olan insanın bu bozulmadaki yıkıcı önemi çerçevesinde görüntülendi.
Ulusal Çevre Kısa Film Festivali’nde yer alan “Bitkiler İnsanlıktan Yaşlıdır” isimli bölümde, ülkemizdeki ekolojik dengenin bozulmasından payını alan bitkiler ele alınıyor. Ülkemizin bitki örtüsü ve zengin bitki çeşitliliğinin anlatıldığı bu bölümde Gazi Üniversites’nden Prof. Dr. Ekrem Sezik’in rehberliğinde bitki türleri tanıtılıyor. Ülkemizde yetişen ve salep ve dondurma yapımı yüzünden gitgide soyları tükenen “orkide”ler ve yine ülkemizde yetişen önemli bir tür olan “kardelen”ler örnek olaylar olarak ele alınıyor.
“Karınca Kararınca” isimli bölümde ise, ülkemizdeki hayvan çeşitliliği ve yokolan türler işleniyor. Yaşama zincirinin önemli halkalarından biri olan hayvanlar da insan tarafından yokedilen türlerden biri. Belgeselde engerek yılanları üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan ve ülkemizde yaşayan endemik tür “Vipera Barani” ye adı verilen Prof. Dr. İbrahim Baran ve ekibiyle yapılan yılan arama çalışmasından görüntüler, atmacacılık, güvercin pazarı ve sadece ülkemizde yaşayan Toros kurbağası yer alıyor.
“Yeni Dünya: Suya, toprağa, havaya ve ateşe..” belgeselinin görüntü yönetmenliğini TRT’nin başarılı belgesel kameramanları Erdinç Tunç ve Tevfik Öber gerçekleştirdi. Programın metin yazarı, özgün dili ve anlatımıyla olduğu kadar yönetmenliğini yaptığı belgesellerle de tanınan İsmet Arasan. Özgün müziği genç müzisyen Eray Altınbüken tarafından yapılan belgeselin kurgusunu Özlem Birecik gerçekleştirdi. Yönetmen yardımcılığını Şengül Samancı’nın yaptığı belgeselin yapımcısı ve yönetmeni ise TRT prodüktörü Binnur Feyizli.

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI:

SOBE
Yönetmen:EBRU GEDİK, SERRA ÖZYEDİELLER, IŞIN CEYLAN, İREP ENGİN, GÜRDAL TEZVAR
Kurmaca/2002/7 dakika.
Sokaklarındaki ağacın kesileceğini öğrenen çocuklar, bu oyun arkadaşlarını korumak için çok gizli bir plan yaparlar.

ÖZÜR DİLERİZ
Yönetmen: ŞENOL ÇÖM
Kurmaca/2003/1.30 / dakika.
Büyükler için küçüklerden kysa bir mesaj ?eklinde olabilir.

İSTANBUL'UN SOKAKLARI
Yönetmen: SALİH İZZET ÖZKAYA
Belgesel / 2003 / 20dk. lık 2 bölüm
"Şehrin sokak adları da, kendisi gibi Duygulu, Kaprisli, Bıçkın ve Civelek..."
"BEŞİKTAŞ'ta YERE BAKAN......
SARIYER'de YÜREK YAKAN...."
Çeşitli kültürlerin buluştuğu İstanbul'un yüzyıllara dağılan Sosyal Yaşantısı, tarihsel gelişmesi sokak adlarına da yansımış. Öykülere, Şiirlere konu olmuş sokak adları ve İstanbul'un sokakları üzerine belgesel.

BENİM RESMİM
Yönetmen:FEYZA DÜZYOL
İmgesel / DV / 2003 / 4 dakika.
Aklındaki resmi gerçekleştirmeye çalışan bir ressam.

1/2
Yönetmen:BURCU ÖZTÜRK
Kurmaca / mpeg2 / 2003 / 1 dakika.
Mevlana'nın söylevinden yola çıkarak yapılan alıntı, filmin üzerine kurulduğu temel slogan: "İç ve Dış Dünya ayrımının ikiyüzlülüğü teşvik eden bir çatışmada değil, tam tersine kişinin kendşisiyle barışması buluşması" ise ana vurgudur.

DEĞİŞİM
Yönetmen:MEHMET AVCI
Kurmaca / 2003 / 1 dakika.
Bir adamın evinden dışarıya baktığında gözlemlediği ve düşündüğü karamsar bir çevre tablosu.

TOKSİK ÇOCUK ROY
Yönetmen:ALEV ALİKOÇ
Canlandırma / Mini Dv / 2003/ 3 dakika.
Egzos gazı ile mutlu olabilen tek çocuk Roy'dur. İşte, onun hikayesi...

Y?
Yönetmen:NİLAY ARIÖZ
Deneysel / Mini Dv/ 2003 / 4 dakika.
Yapılma aşamasından tüketilme aşamasına kadar bir yemeğin görüntülendiği bu deneysel filmde insan yapımına DOĞA'nın tepkisi anlatılmaktadır.

OİDİPAL DÖNÜŞ
Yönetmen:CENK DEMİRKIRAN
Kurmaca / Dijital Video/ 2003 / 3 dakika.
Yaşanmaz olan dünyada artık geri dönüş başlamıştır. İlk yolcu ise yeni doğmuş bir bebektir.

CESUR MOTOR
Yönetmen:FATİH YALINKILIÇ
Kurmaca / VCD / 2003 / 5 dakika.
Oyuncak bir tekne bir gölet içersindeki ördekleri kovalar. Bir süre sonra gölete atılmış bir pet şişeye takılır ve artık hareket edemez.

Mainpage > ENV.SHORT FILM FESTIVAL > Archive > Env.Movie Festival > 1. Çevre Kısa Film Festivali Filmleri - 2003